tarafından

Sony Xperia Z1 ve Samsung Galaxy S4 Active kıyaslaması

Sony’ nin en son cihazlarından olan Xperia Z1′ ı ve Samsung’ un ilk farklı tasarıma sahip olan Galaxy S4 Active’ i kıyaslayacağız.

Fiziksel Özellikler

Sony Xperia Z1 144,4 x 73,9 ölçülerine ve 169 gram ağırlığa sahiptir, Samsung Galaxy S4 Active ise 139,7 x 71,3 boyutlarına sahiptir ve 153 gram ağırlığındadır. Uzunluk ve genişlik olarak hemen hemen aynı ölçülere sahip olan bu 2 Android cihaz, ağırlık olarak ta hemen hemen aynı gözüküyorlar. Tasarım olarak ise Sony Xperia Z1 diğer Android cihazlara göre de daha farklı görünmektedir fakat Samsung ilk defa tasarım olarak çizgisini Galaxy S4 Active’ de aşmıştır. Sony Xperia Z1′ ın siyah, beyaz ve mor renkleri mevcuttur. Samsung Galaxy S4 Active’ in ise gri, mavi ve turuncu renkleri mevcuttur. Göründüğü gibi 2 Android cihazında, 3 ayrı renkleri bulunmaktadır seçim tamamen size kalmıştır.

Ekran

Samsung Galaxy S4 Active, 5 inç Full HD TFT ekrana, 16 M renk derinliğine ve 1920 x 1080 çözünürlüğüne sahiptir. Sony Xperia Z1 ise 5 inç X-Reality™ görüntü motoruna sahip Full HD TRILUMINOS™ Display ekrana, 16.777.216 renge ve 1920 x 1080 çözünürlüğüne sahiptir. Bu 2 Android cihazlarında ekranları çizilmeye ve kırılmaya karşı dayanıklıdır ve düz ekranlara sahiptirler. Ayrıyetten Xperia Z1, daha zengin ve canlı renk tonları kullanmıştır. Bu durumda Sony Xperia Z1, ekran olarak biraz daha iyi gibi gözüküyor.

Kamera

Sony Xperia Z1, Sony Exmor RS® görüntü sensörü ile 20.7 megapiksel kameraya mevcuttur. Samsung Galaxy S4 Active ise CMOS, 8 megapiksel arka kamera çözünürlüğüne ve 2 megapiksel arka kamera çözünürlüğüne sahiptir. 2 muhteşem cihazda su altı resim çekebilir ve video kaydır yapabilir fakat Sony Xperia Z1, kamera çözünürlüğü olarak Samsung Galaxy S4 Active’ den daha iyidir.

Performans

Samsung Galaxy S4 Active, dört çekirdekli 1,9 GHz işlemciye ve 2 gb belleğe sahiptir. Sony Xperia Z1 ise 2.2 GHz Qualcomm MSM8974 dört çekirdekli işlemciye sahiptir ve 2 gb ram bulundurmaktadır. 2 Android cihazda gayet güzel performans özelliklerine sahiptirler. Sony Xperia Z1′ in işlemcisi Samsung Galaxy S4 Active’ in işlemcisine göre biraz daha fazladır.

Dayanıklılık

Sony Xperia Z1, zarar veren bir katman söz konusu olmadığı sürece toza karşı ve su jetlerine karşı korumalıdır. Samsung Galaxy S4 Active ise her türlü toza ve katmana karşı dayanıklıdır. Yarım saat süre ve 1 metrenin altında olmaması şartıyla suya karşıda dayanıklıdır. Dayanıklılık olarak Samsung Galaxy S4 Active, Sony Xperia Z1′ ı dayanıklılık olarak biraz daha geçmiş görünmektedir.

Batarya

Sony Xperia Z1 3000 mAH bataryaya sahiptir. Samsung Galaxy S4 Active ise 2600 mAH bataryaya sahiptir. Görüşüne Sony Xperia Z1, batarya olarak Samsung Galaxy S4 Active’ den daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Sonuç

2 Android cihazda çok iyi özelliklere sahiptirler. Samsung Galaxy S4 Active’ in ve Sony Xperia Z1′ ın fiziksel özellikleri aynı görünmektedir. Tasarım olarak ise tamamen sizin zevkinize kalmıştır. Ekran olarak Sony Xperia Z1 Full HD TRILUMINOS™ Display özelliğiyle Samsung Galaxy S4 Active’ e göre biraz daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Kamera olarak Sony Xperia Z1, Samsung Galaxy S4 Active’ e göre daha iyidir. Performans ve batarya olarak ta  Sony Xperia Z1, Samsung Galaxy S4 Active’ i geçmiş görünüyor. Dayanıklılık konusunda ise Samsung Galaxy S4 Active, Sony Xperia Z1′ ı geçmiş bulunuyor. Sonuç olarak Xperia Z1, Samsung Galaxy S4 Active’ e göre daha iyi bir Android cihaz olduğunu söyleyebiliriz. Fakat fiyat olarak ise Samsung Galaxy S4 Active daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s