tarafından

Rom (Read Only Memory) nedir ?

Read Only Memory, sadece okunabilir bellek anlamına gelen, elektronik aletlerde kullanılan bir depolama birimidir.  Ram gibi yazılıp silinebilen bir depolama birimi değildir. Ancak Ram’ e göre okuma hızı olarak oranla daha yavaştır. Rom içeriği sadece üretim anında yazılır. Kullanıcının kendi isteği doğrultusunda programlanamamaktadır. Bu bellek, sistemin temel bilgilerini barındırmaktadır. Zamanında sadece üretici firmalar tarafından üretilen ve programlanan Rom’ lar zamanla geliştirilerek günümüzde silinebilir (EPROM) ve programlanabilir (PROM) bir hal almıştır.

Çeşitleri

  • EPROM: Erasable Programmable Read Only Memory, yani  Silinip Programlanabilir Salt Okunur Bellek anlamına gelmektedir. Bu bellek OTP (One Time Programmable) yani bir kere programlanabilir bellek olup aynı zamanda kalıcı bir bellektir.
  • EEPROM: Electronically Erasable Programmable Read-Only Memory,  küçük boyuttaki verileri kalıcı olarak saklamak için elektronik cihazlarda kullanılan bir yongadır. Ayrıca elektrikle yazılıp silinme özelliğine sahiptir.
  • PROM:  PROM’un özellikleri temelde ROM’la aynıdır. Kullanıcı tarafından yazılabilir, bir kez programlanır ve bir daha programı değiştirilemez/silinemez.

Custom Rom nedir ?

Cihazınızı kendinize göre değiştirip, özelleştirme özelliğini sağlayan ve üçüncü parti Android geliştiricileri tarafından geliştirilen bir çeşit Android sürümü olarak görülebilir. Android, Linux tabanlı yani açık kod kaynaklı bir sistem olduğu için kullanıcılar tarafından isteğine göre üzerinde oynamalar yapılabilir. Örnek olarak ise Paranoid Android, Cyanogen Mod ve OMEGA verilebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s