tarafından

10 adımda cihazınızın performansını arttırın !

Diğer bilgisayar ve mobil işletim sistemlerinde de olduğu gibi bir süre sonra android cihazınızın yavaşladığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni cihazınızın yavaşlaması gün geçtikçe cihaz donanımlarının performansının zamanla düşmesi ve cihazınızda biriken fakat farkına varamadığınız işe yaramaz dosyaların olması gibi nedenlerdir. Aşağıdaki adımları izleyerek cihazınızın bakımını kısa bir süre içinde gerçekleştirerek cihazınızın performansını oranla arttırabilirsiniz.

1) Yanlış sistem bakım uygulamalarından kaçının

Cihazınızın performansını arttırmak için Play Store üzerinden yüklediğiniz uygulamalar, cihazınızın performansını arttırmak yerine cihazınızın performansını düşürmeye sebep olabilir. Bu tür uygulamalar kaçınmakta fayda var.

2) Android sürümünüzü güncel tutun

Android sürümünüzün güncel olması, cihazınızın performansını arttırmasının yanında size yeni özellikler sunar. Ayarlar > Diğer > Cihaz hakkında > Yazılım güncelleştirme yolunu izleyerek android sürümünüzü güncelleyebilirsiniz.

 

3) İstenmeyen uygulamaları kaldırın

Yüklediğiniz uygulamalar cihazınızın hafızasını kullanmaktadır ve bazıları da kapatıldıktan sonra arka planda çalışmayı sürdürmektedir. Bu yüzden cihazınızın hafızasını kullanan ve arka planda çalışan uygulamalar cihazınızın performansının düşmesine sebep olabilir. Kullanışlı olmayan ve pek kullanmadığınız uygulamaları devre dışı bırakarak yada kaldırarak cihazınızın performansını arttırmış olursunuz.

shot_2013-12-12_21-47-45 shot_2013-12-12_21-47-06

4) Uygulamalarınızı güncelleyin

Cihazınızdaki uygulamaları Google Play üzerinden güncelleyerek, uygulamaların ön bellekteki ve depolama  birimindeki yerini düşürebilir hatta uygulamaların yeni sürümlerinde geliştiriciler hataları giderdikleri için telefonunuzun çökmesine daha az olasalıkla sebep olacaktır.

shot_2013-12-12_21-48-43

5) Yüksek hızlı hafıza kartı kullanın

Hafıza kartınızın okuma/yazma değerinin yüksek olması cihazınızın performansını arttırmayı sağlar. Dahili belleğiniz yetersiz geliyorsa daha büyük kapasiteli hafıza kartlardan destek alabilirsiniz. Daha kapasiteli ve daha performanslı hafıza kartları için Class 6′ yı ve Class 10′ u kullanmanız gerekir.

shot_2013-12-12_21-49-10

6) Gereksiz Widget’ lardan kurtulun

Widget’ lar bir kereliğine çalıştırmak üzere seçim yapabileceğiniz uygulamalar değillerdir. Kullandığınız Widget’ lar her zaman arka planda çalışarak aktif olurlar. Wi-Fi, Bluetooth, GPS açma-kapama gibi Widget’ ları kullanmak yerine geliştirilmiş kontrollerden yararlanın.

shot_2013-12-12_21-50-01

7) Canlı duvar kağıtlarını kullanmayın

Malesef ki her geçen gün daha fazla ve daha farklı canlı duvar kağıtları üretiliyor ve çoğu telefonlar canlı duvar kağıtları ile gelmektedir. Kişilerin kullandıkları canlı duvar kağıtları cihaz bataryasını ve cpu döngülerini harcamaktadır. Dolayısıyla canlı duvar kağıtlarından kaçınmak cihaz performansının yanı sıra bataryanın da ömrünü arttırmaktadır.

8) Senkronize etmeyi durdurun

Cihazı Google sunucularıyla senkronize ederek veri alış verişi yapmak çok iyi bir özelliktir. Fakat bir o kadar da kötü yanı vardır. E-posta gelen kutunuzu 5 dakika aralıklarla güncellettirmek ve bunun gibi faaliyetler cihaz performansını düşürmektedir. Senkronize yi gerektiğinde açmak cihaz performansınız için çok daha iyi olacaktır.

shot_2013-12-12_21-51-04 shot_2013-12-12_21-51-30

9) Animasyonları kapalı tutun

Kullandığınız animasyonlar (kayarak açılıp, uzaklaraş küçülen pencereler gibi) cihazınızın CPU’ sunu kullanmaktadır. Bu yüzden animasyonları kapatmak CPU tasarrafu sağlar.

10) İşe yaramayan dosyaları silin

Kaldırdığınızı sandığınız uygulamaları kaldırdığınızı düşünsenizde uygulamaların arta kalan dosyaları hala dahili/harici hafıza kartınızda bulunmaktadır. Bu artık dosyaları Clean Master, Cleaner, History Cleaner gibi uygulamalarla rahatlıkla kaldırabilirsiniz. Ayriyetten bu tür uygulamalarla tarayıcı geçmişini, galeri önizlemerini, reklam klasörlerini, sistem ön belleğini, boş klasörleri de temizleyerek cihazınızın performansını arttırabilirsiniz.

shot_2013-12-12_21-52-02 shot_2013-12-12_21-52-18

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s